Stanovit si cíle

04.01.2011

„Když nevíš, kam pluješ, žádný vítr ti není příznivý“, říká jedno arabské přísloví. O tom, jak se dají nebo nedají naučit cizí jazyky, panuje mnoho mylných představ a mýtů. Pravdou je (a výzkumy v této oblasti tomu nasvědčují), že na příklad věk nehraje až takovou roli, jak by se mohlo zdát. Strávit několik měsíců nebo let v zahraničí je cennou zkušeností do života, ale ne každý má tu možnost. Metod výuky je mnoho, ale žádná z nich neumožňuje naučit se jazyk bez toho, abychom museli vyvinout velké úsilí a hlavně ve svém snažení vytrvat. Učitelé mohou být vzdělaní a zkušení, zázraky ale neumí žádný z nich.
Kdo ale zmůže dost, jste vy sami. Klíčové je jasně před sebou vidět cíl, ke kterému se postupně dopracujete. Všechno nemusí vyjít napoprvé. Kdo nezažil porážku, nevychutná si úspěch a jinak než skrz vlastní chyby ani není možné se něco skutečně naučit. Ovládnout cizí jazyk vyžaduje dlouhodobé úsilí. Není to ale nereálné. Jestliže máme motivaci (tedy víme, za čím jdeme), obtíže nebo i dílčí neúspěchy překonáme snadněji.
Pokud si za cíl stanovíte např. získat mezinárodní jazykový certifikát, jako motivace to funguje výborně. FCE (First Certificate in English) je celosvětově nerozšířenějším certifikátem z angličtiny. Jeho držitel má doklad o tom, že angličtinu ovládá na úrovni, aby mohla být jeho pracovním jazykem. CAE (Certificate in Advanced English) potom dokládá, že jste schopni v angličtině studovat na vysoké škole ve Velké Británii nebo zastávat pracovní pozici, která vyžaduje její perfektní ovládnutí.
Katedra cizích jazyků VŠEM nabízí možnost navštěvovat kurzy, které vás ke zkouškám FCE nebo CAE připraví. Studentům, kteří své cíle znají, a budou na sobě tolik pracovat, že u zkoušky uspějí, VŠEM cenu zkoušky zpětně proplatí (viz jazykové stipendium).
Ten, kdo si takový cíl stanoví, bude muset překonávat překážky a systematicky pracovat. O to intenzivnější je ale pocit, který zažije v momentě úspěchu. Důležité je vytrvat, jít za svým cílem, slovy Winstona Churchilla: “Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Všechno je ve vašich rukou, všechno je reálné.

komentáře (0)
Mgr. Simona Koudelková

Další články autora: